Zakrzówek na gorąco

Zakrzówek na gorąco

W lato wracamy na krakowski kamieniołom Zakrzówek. Klubowy wyjazd na najbardziej popularny kamieniołom w Polsce to świetna okazja do schowania się pod wodą przed gorącym letnim słońcem. Zależnie od naszych chęci w niedzielę zmienimy akwen i zajrzymy do jaworzyńskich Koparek.
Zakrzówek niebawem ma przejść generalną przebudowę i spodziewamy się, że będzie wyłączony z nurkowania przez co najmniej jeden sezon, zatem spieszmy się z nurkowaniem tam, bo kto wie, kiedy znowu będziemy mieli okazję? Zakrzówek to obecnie najpopularniejsze polskie nurkowisko z dobrze rozbudowaną bazą nurkową i bogatą infrastrukturą pod wodą. Zalane wyrobisko wapienia co roku przyciąga tysiące nurków z całej Polski i okolic. Ponad trzydzieści metrów głębokości, podwodne ściany, ogromne otwarte przestrzenie i sporo ciekawych artefaktów zatopionych dla nurków – kesony, kadłuby samolotów transportowych, drewniany statek, autobus i resztki infrastruktury po funkcjonującej tu niegdyś pracy wydobywczej. Wodę otaczają przede wszystkim pionowe ściany, wznoszące się kilkadziesiąt metrów nad lustro wody. Nad wodę i zarazem na teren bazy wjeżdża się drogą, którą wywożono kiedyś urobek z kamieniołomu. Droga ta znika pod wodą, prowadzi dalej łagodnie schodząc serpentyną do samego dna i to wokół niej gromadzą się największe atrakcje tego nurkowiska. Na drodze znajdują się różne istotne atrakcje akwenu: platformy do ćwiczeń, wraki samolotów i pojazdów, a także dawna przebieralnia robotników. Po lewej stronie od drogi, niedaleko od brzegu znajduje się półka z zalanymi drzewami, drewnianym statkiem do ćwiczeń nurkowań wrakowych. Warto także ponurkować przy ścianach otaczających drogę i akwen. Pełno tam półek, załomów i nawisów skalnych. Widoczność pod wodą jest równie unikalna jak sam akwen – dochodzi czasami nawet do 15 m zależnie od pory roku.

Na tym wyjeździe polecamy nurkowanie na skuterze – możliwość zrobienia nurkowania próbnego lub kursu obsługi skutera podwodnego. Intro na skuterze – 50zł. Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt celem zarezerwowania skuterów. W trakcie wyjazdu możesz zacząć lub skończyć następujące kursy:
– AOWD
– specjalizacja Suchy Skafander,
– specjalizacja Nurkowanie ze skuterem.

Plan wyprawy:

czwartek, piątek – odbiór sprzętu na wyjazd.
OPCJONALNIE DLA ZAINTERESOWANYCH: nocleg z piątku na sobotę w Krakowie – dodatkowo 95zł.
Sobota – wyjazd do Krakowa w okolicach 5:00/6:00 rano. Spotykamy się na Zakrzówku ok. godziny 9:00. Nurkujemy do oporu, do wieczora.
Niedziela – godz 8.00 śniadanie, spakowanie i wymeldowanie. Wyjazd na Zakrzówek lub na Koparki ( decydujemy o tym grupowo, na podstawie deklaracji uczestników – swoje deklaracje na temat scenariusza na niedzielę proszę przekazywać w momencie zgłaszania się na wyjazd.
Powrót do Warszawy i ewentualnie wspólny posiłek w trasie.

Zakwaterowanie

Nocujemy w Ośrodku „Kolna” *, ul. Kolna 2, blisko obwodnicy, od strony Zakopanego. Z okien mamy piękny widok na Klasztor w Tyńcu.

Cena obejmuje

Nocleg ze śniadaniem
Wejścia na teren bazy nurkowej i akwenu
Nurkowanie bez limitów
Opiekę instruktorów nurkowania
*) W cenie pokoju godzina basenu lub siłowni w ośrodku. Ośrodek ma swój zewnętrzny parking, a za dodatkową opłatą 15zł/doba można skorzystać z parkingu podziemnego bezpośrednio pod częścią hotelową.

Cena nie obejmuje

Kosztów dojazdów
Kosztów obiadów
Ładowania butli (1,20/litr – 1,50/litr powietrza)
Wypożyczenia sprzętu nurkowego (nie dotyczy kursantów).

Rejestracja na to wydarzenie jest zamknięta

Rummu – Zalany Gułag x2

Rummu – Zalany Gułag

Egipt – safari wrakowe

Budapeszt – Kobanya

Kopalnia Kobanya – Budapeszt – Węgry

Kobanya to zalana kopalnia w centrum Budapesztu i kolejna z perełek nurkowej Europy. Kolejne miejsce na liście obowiązkowych punktów nurkowych do zaliczenia w życiu. Znajdziemy ją w budapesztańskiej dzielnicy niecałe osiem kilometrów od centrum miasta. W tym miejscu, w XVIII wieku wydobywano wapień wykorzystywany przy budowie wspaniałej budapesztańskiej architektury. Później podziemia wykorzystywał browar. O skali tego miejsca mogą mówić jego korytarze, którymi poruszały się niegdyś ciężarówki transportujące piwo.

Obejrzyj film z nurkowania w Kobanyi:

Korytarze kopalni to wiele kilometrów suchych korytarzy – też wartych obejrzenia i cztery obszary zalane – oferujące pięć miejsc rozpoczęcia nurkowań dostępnych dla nurków o różnym poziomie wyszkolenia. Jest to kolejne po estońskim Rummu magiczne miejsce, które odwiedzimy w ramach przygody „urban diving” – czyli nurkowania w budynkach. Jest to niesamowite połączenie nurkowej turystyki z adrenaliną eksploracji opuszczonych budynków.

Nurkowania odbywają się w zalanych korytarzach i olbrzymich komorach, jedna z bardzo charakterystycznych dla tego miejsca tras prowadzi dwustumetrowym tunelem łączącym wejście do wody z ogromną klatką schodową. Pod wodą zobaczymy sporo pozostałości z czasów eksploatacji: wyciągarki, urządzenia wydobywcze, narzędzia górnicze. Stała temperatura powietrza wynosi osiem stopni, woda z kolei ma zwykle około trzynastu stopni i charakteryzuje się bardzo dobrą przejrzystością, nawet do trzydziestu metrów.
Po nurkowaniach z pewnością warto będzie poświęcić chwilę na wieczorne zwiedzanie Budapesztu. Przy okazji nie zaszkodzi skosztować węgierskiej zupy Holaszlo, albo doskonałego paprykowego gulaszu, popitego dobrym węgierskim winem. Zapraszam na majową wyprawę do Budapesztu.

Wymagania odnośnie uprawnień i sprzętu:

– specjalizacja Nitroks (wszystkie nurkowania robimy na nitroksie 32) obowiązkowa!
– AOWD i rekreacyjna konfiguracja na pojedynczej butli (ograniczenie do jednego obszaru nurkowego)
– AOWD i dwa niezależne źródła oddechu (butla na plecach plus duży stejdż lub twin) – by mieć dostęp do większości miejsc.
– uprawnienia Overhead (wreck/cave) i techniczna konfiguracja by mieć dostęp do wszystkich miejsc nurkowych
Potrzebujesz sprzęt dostosowany do tego typu nurkowań? Odezwij się, wypożyczymy i przygotujemy sprzęt dla Ciebie.

Dahab

Egipt – DAHAB

Blue Hole

Miejsce legenda – doświadczenie nurkowania w Blue Hole jest jednym z najważniejszych przeżyć, jakie możemy zaliczyć w naszym nurkowym życiorysie. Ogromna zapadlina w skale utworzyła szeroką studnię opadającą na ponad sto metrów głębokości, na głębokości pięćdziesięciu metrów zapadlina łączy się z zewnętrzną ścianą wybrzeża i wychodzi na otwarte morze. Łuk skalny zwany z ang. Arch łączący Blue Hole z otwartą wodą to jest cel wielu zaawansowanych nurków. Przyciąga i kusi nurków rekreacyjnych, którzy próbują go dojrzeć z dopuszczalnych rekreacyjnych głębokości.

El Bells

Zaraz obok Blue Hole jest kolejne kapitalne miejsce zejścia pod wodę – Bells (dzwoneczki) to wąska szczerbinka w skale prowadząca na głębokość trzydziestu paru metrów. Schodząc nią dzwonisz butlą o skałę, stąd podobno wzięła się nazwa – od dzwoniących butlami nurków, którzy tędy opadają w bezkresną toń, przelatują przez wąski pierścień w skale i płynąc wzdłuż monumentalnej ściany podziwiają życie przyssane do pionowych powierzchni. Nurkowanie kończymy przepływając przez płytkie siodło skalne by znaleźć się w Blue Hole i tędy wrócić do brzegu. Moje ulubione miejsce w Egipcie.

Canyon

Pęknięcie w skali i rafie tworzące wspaniały i majestatyczny kanion rozpoczynający się niewielką grotą, w której lubią odpoczywać różne liczne ławice ryb. Tutaj rozpoczyna się długa droga ku głębinom, które przyciągają technicznych nurków. Canyon jest jednym z ulubionych nurkowisk technicznych. My patrzymy tylko na wspaniałą bramę i długą drogę idącą za nią, opadającą raźno w stronę głębin.

Islands

Prawdopodobnie najlepsze rekreacyjne miejsce nurkowe w okolicach Dahabu, choć chyba najpłytsze – maksymalna głębokość rzędu siedemnastu metrów, mimo to warto tu zanurkować. Zespół raf tworzących małe wysepki, pomiędzy którymi przebiegają ciasne przesmyki tworząc malowniczy labirynt.

W trakcie wyjazdu możesz zacząć lub skończyć następujące kursy, specjalizacje:

– OWD, AOWD,
– Nurkowanie głębokie, warsztaty z fotografii podwodnej.

test wpis

asdsadasd

Lorem ipsum 1

„Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur?”

Kursy Open Water Diver kwiecień 2018

Zapraszamy na wiosenną edycję podstawowego kursu nurkowego, od którego możesz zacząć swoją przygodę podwodną! Chcesz się dowiedzieć na czym to polega, jeszcze się zastanawiasz? Przyjdź na spotkanie organizacyjne.


 

Podstawowy kurs nurkowania PADI Open Water Diver to po kolei:

Sesje basenowe – pięć spotkań na basenie, w trakcie których nauczysz się montować i wykorzystywać sprzęt nurkowy, obsługiwać go pod wodą. Zapoznasz się także z technikami pływania pod wodą i radzenia sobie z różnymi problemami tak by w każdej sytuacji móc pomóc sobie, lub partnerowi. Wszystkie basenowe zajęcia robimy na pływalni ICDS w Łomiankach.

Teoria – do teorii podchodzimy elastycznie, to Ty wybierasz sposób nauki:

– Indywidualna – uczysz się z podręcznika, DVD lub aplikacji PADI OWD Touch (dostępnej na urządzenia z systemem Android lub macOS). Spotykamy się na zaliczenie egzaminu końcowego.
– Mieszana – uczysz się samodzielnie, jednak spotykamy się na zaliczenie poszczególnych sprawdzianów wiedzy podsumowujących kolejne rozdziały wiedzy z podręcznika, w sytuacji, jeżeli jakiś temat jest dla Ciebie niejasny – przeprowadzamy wykład uzupełniający. Na koniec piszemy egzamin zaliczeniowy.
– Klasyczna – spotykamy się na pięć sesji teoretycznych, w trakcie których przekazujemy Ci całą wiedzę z podręcznika. Po każdej sesji piszesz test sprawdzający wiedzę z danego modułu, a na koniec piszesz egzamin. W tym trybie szczególnie polecamy nasze wykłady teoretyczne, na których ze szczegółami wytłumaczymy wszystkie teoretyczne aspekty nurkowania, podzielimy się naszą szeroką wiedzą nurkową i wieloma cennymi informacjami, które nie są ujęte w podstawie programowej kursu. Mamy mnóstwo czasu by spokojnie i dokładnie przygotować się teoretycznie i praktycznie do zdobycia podwodnego świata. Wybór opcji teorii nie wpływa na wysokość ceny kursu.

Zakrzówek i Koparki Kwiecień 2018

 Na początek wiosny zaplanowaliśmy odwiedzić krakowski kamieniołom Zakrzówek i jaworzyńskie Koparki.

Zakrzówka nurkom nie trzeba przedstawiać. Najpopularniejsze polskie nurkowisko z dobrze rozbudowaną bazą nurkową i bogatą infrastrukturą pod wodą. Zalane wyrobisko wapienia co roku przyciąga tysiące nurków z całej Polski i okolic. Ponad trzydzieści metrów głębokości, podwodne ściany, ogromne otwarte przestrzenie i sporo ciekawych artefaktów zatopionych dla nurków – kesony, kadłuby samolotów transportowych, drewniany statek, autobus i resztki infrastruktury po funkcjonującej tu niegdyś pracy wydobywczej.

Koparki to z kolei właśnie tytułowe koparki – epicko wielkie maszyny pracujące w odkrywkowej kopalni, do tego celowo zatopiony wrak wycieczkowca rzecznego – Wilhelm. To trzy duże atrakcje tego zbiornika. Zbiornik polecam niedoświadczonym nurkom zwłaszcza. Nurek OWD nie może wymarzyć  sobie lepszego akwenu na szlifowanie umiejętności. Nieduży zbiornik o prostej nawigacji i płaskim dnie o maksymalnej głębokości 17m. Nie sposób się zgubić i przekroczyć uprawnień.

Wyjazd skupiony będzie wokół kursów – AOWD, Suchego Skafandra i Nurkowania Wrakowego, ale zapraszam też na zwykłą rekreację.

 W trakcie wyjazdu możesz zacząć lub skończyć następujące kursy:
– AOWD
– specjalizacja Suchy Skafander,
 specjalizacja Nurkowanie Wrakowe

Serdecznie zapraszamy.
Więcej informacji.