KIEDY: 28-30.10.2016
GDZIE: jezioro Hańcza i Staw
CENA: 310 zł, nienurek - 245zł.
IL. MIEJSC: 10 os
Koniec sezonu (głównie dla piankowców) trzeba obchodzić odpowiednio. Najlepszym miejscem na to jest Hańcza, której jesienne krajobrazy nadwodne i podwodne prezentują się wtedy nadzwyczaj spektakularnie. Mam szczególny sentyment do Hańczy i do całej Suwalszczyzny. Jest coś magicznego w malowniczo pofałdowanym horyzoncie, w zielonych polach regularnie nakrapianych niebieskimi plamami stawów, bajorek, jeziorek i jezior. Meandrujące rzeki, niesamowite mokradła i to wciąż towarzyszące nam wrażenie dzikości tego regionu. To tutaj można rzeczywiście poczuć to uczucie, że udało się nam uciec z dala od cywilizacji, od hałasu miejskiego. Suwalszczyznę gorąco polecam całym rodzinom, które znajdą tu wiele ciekawych miejsc do obejrzenia, niekoniecznie pod wodą. Jest to miejsce doskonałe do pieszych, rowerowych, czy samochodowych wycieczek. Od wysokich wiaduktów w Stańczykach, poprzez piękne krajobrazy utworzone przez matkę naturę, poprzez intrygujące, jakby inne wsie, a w nich zabytkowe cerkwie, aż do Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej - każdy znajdzie tutaj swoje magiczne miejsce.
Hańcza od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród braci nurkowej. Dla mnie to o tyle ciekawe miejsce, że zapewnia pełen przegląd nurkowych wrażeń - jest tu wiele możliwości nurkowań dla ultragłębinowców (zatopione poniżej 30m historyczne łodzie rybackie, tzw. "dłubanki"), są piękne ścianki dla umiarkowanych głębinowców, można też znakomicie bawić się w przedziale od powierzchni do termokliny. Bardzo rzadko się zdarza, by na Hańczy spotkała nas zła wizura.
My w trakcie tego wyjazdu nastawiamy się na nowe miejsce nurkowe na Hańczy - płyniemy na ściankę po drugiej stronie jeziora!

A Staw to już inna bajka - stąd wszyscy wracają zadowoleni, pomimo, że nurkowania są płytkie (relacja z wyjazdu nad jezioro Staw). Obłędna wizura, bardzo bogate środowisko podwodne, niesamowite i unikalne rzeczy do obejrzenia pod wodą (w zeszłym roku spotkaliśmy tam potężnego amura, w jeziorze można też spotkać duże kolonie gąbki słodkowodnej). W obu przypadkach mówimy też o niesamowitych okolicznościach przyrody. Suwalskie urzeka swoim ukształtowaniem i pięknem krajobrazów. Pomiędzy nurkowaniami warto wybrać się choćby na krótki spacer, albo rowerową wycieczkę, czy to wokół Hańczy, czy dookoła jeziora Staw. A wieczorem, przy ognisku można podziwiać czyste, rozgwieżdżone niebo. Osoby towarzyszące - nie nurkujące mogą swobodnie odpocząć nad jeziorem lub na tarasie przy placu zabaw dla dzieci. Istnieje też możliwość wypożyczenia rowerów na miejscu.

W trakcie tego wyjazdu można zacząć lub skończyć następujące kursy:
- AOWD
- fotografia podwodna
- suchy skafander
- nurkowanie głębokie
- skuter podwodny
Plan wyprawy:
Piątek – wyjazd w kierunku Błaskowizny nad Hańczą.
Opcjonalna kolacja, integracja i nocleg
Sobota – godz 8.30 śniadanie i wyjazd na nurkowanie (w tym dla chętnych wypłynięcie łodzią na drugą stronę jeziora), powrót na obiado-kolację, czas wolny i integracja, możliwe nurkowanie nocne.
Niedziela – po śniadaniu i naładowaniu butli wyjazd na kolejne nurkowania - opcjonalnie wyjazd nad j. Staw. Po nurkowaniach powrót do domów.

Dojazd:
Trasą na Suwałki, przez Łomżę, Grajewo, Augustów. Mieszkamy w "Sienkiewiczówce" w Błaskowiźnie pod numerem 9. Tuż za Gościńcem Hańcza, a przed sklepem jest skręt w polną drogę. Tą drogą do końca i jesteście na miejscu.

Zakwaterowanie:
"Sienkiewiczówka" oferuje dobry standard agroturystyczny, pokoje dwuosobowe z własną lub współdzieloną łazienką, z dostępem do kuchni i doskonałym wyżywieniem. Miejsce to słynie z przepysznej i bogatej kuchni, a lokalnym kucharkom udaje się "podtuczyć" nawet największe niejadki.

Cena obejmuje:
Dwa noclegi
Dwa śniadania
Obiadokolacja w sobotę
3 ładowania butli - jeżeli chcesz zostać na dłużej i wykonać więcej nurkowań, nie ma problemu! Koszt dodatkowych ładowań - 1,50zł/litr pojemności butli. Dodatkowy nocleg z wyżywieniem z niedzieli na poniedziałek - 70zł.
Opiekę instruktorów nurkowania

Cena nie obejmuje:
Kosztów dojazdów
Wypożyczenia sprzętu nurkowego (nie dotyczy kursantów).
Opcjonalnej kolacji w piątek po przyjeździe.
Wynajęcia łodzi na nurkowanie po drugiej stronie jeziora (150zł za wypłynięcie - łódź bierze sześciu nurków, czyli wychodzi 25zł za osobę w takim przypadku).