KIEDY: 22-24.09.2017
GDZIE: Mierkinie, Dom Gościnny nad jeziorem Hańcza,
CENA: zależnie od wybranego pokoju, wariant podstawowy 270 zł + bicie butli
IL. MIEJSC: 20 os

Nad Hańczę lubię jeździć na wczesną wiosnę lub jesień, kiedy kolory przyrody zmieniają się, pogoda pozwala cieszyć się przyjemną temperaturą, a woda odznacza się zwykle bardzo dobrą widocznością. Suwalszczyzna to z resztą bardzo malowniczy region Polski. Jest coś magicznego w pięknie pofałdowanym horyzoncie, w zielonych polach regularnie nakrapianych niebieskimi plamami stawów, bajorek, jeziorek i jezior. Meandrujące rzeki, niesamowite mokradła i to wciąż towarzyszące nam wrażenie dzikości tego regionu. To tutaj można rzeczywiście poczuć, że udało się nam uciec z dala od cywilizacji, od hałasu miejskiego. Suwalszczyznę gorąco polecam całym rodzinom, które znajdą tu wiele ciekawych miejsc do obejrzenia, niekoniecznie pod wodą. Jest to miejsce doskonałe do pieszych, rowerowych, czy samochodowych wycieczek. Od wysokich wiaduktów w Stańczykach, poprzez piękne krajobrazy utworzone przez matkę naturę, poprzez intrygujące, jakby inne wsie, a w nich zabytkowe cerkwie, aż do Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej - każdy znajdzie tutaj swoje magiczne miejsce.
Hańcza od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród braci nurkowej. Dla mnie to o tyle ciekawe miejsce, że zapewnia pełen przegląd nurkowych wrażeń - jest tu wiele możliwości nurkowań dla ultragłębinowców (zatopione poniżej 30m historyczne łodzie rybackie, tzw. "dłubanki"), są piękne ścianki dla umiarkowanych głębinowców, można też znakomicie bawić się w przedziale od powierzchni do termokliny. Bardzo rzadko się zdarza, by na Hańczy spotkała nas zła wizura.

Tym razem zabieramy Was w nowe miejsce nad Hańczą i nowe punkty do nurkowania!

Koniec z ograniczeniem do trzech dobrze znanych nam parkingów. Czas na nowe odkrycia podwodne. Wybrana miejscówka zapewnia nam dostęp do nieznanych nam ścianek po zachodnio północnej stronie jeziora. Zaraz po wejściu mamy dostęp do płytkich ścianek (rzędu 15m, trochę dalej znajduje się ścianka, z której łatwo jest osiągnąć nawet i 50m głębokości). Wszystko to w ramach jednego gospodarstwa, w którym śpimy, jemy i z którego schodzimy nad wodę i na prywatnej plaży spędzamy czas między nurkowaniami. Nasze gospodarstwo jest położone na wzgórzu, zapewniając nam spektakularne widoki z okien naszych pokoi. Pensjonat oferuje nam pełną paletę wygód dla nas i naszych bliskich nie nurkujących. Mamy miejsce na ognisko, obszerny taras, duży plac zabaw dla dzieci i prywatną plażę nad jeziorem. Już nie wspomnę o pełnym wyżywieniu, które w suwalskiem jest tak obłędnie pyszne i obfite, że nawet najtwardsi dietofile mają problem z powstrzymaniem się od jedzenia.
Suwalskie urzeka swoim ukształtowaniem i pięknem krajobrazów. Pomiędzy nurkowaniami warto wybrać się choćby na krótki spacer, albo rowerową wycieczkę. A wieczorem, przy ognisku można podziwiać czyste, rozgwieżdżone niebo. Osoby towarzyszące - nie nurkujące mogą swobodnie odpocząć nad jeziorem lub na tarasie przy placu zabaw dla dzieci. Istnieje też możliwość wypożyczenia rowerów na miejscu.

W trakcie tego wyjazdu można zacząć lub skończyć następujące kursy:
- AOWD
- suchy skafander
- nurkowanie głębokie
Plan wyprawy:
Piątek – wyjazd w kierunku miejscowości Mierkinie nad Hańczą. Opcjonalna kolacja (20zł), integracja i nocleg
Sobota – godz 8.30 śniadanie i zaraz po nim odprawa dla nurków, na nurkowania schodzimy po krótkiej przerwie, powrót na obiado-kolację, czas wolny i integracja przy ognisku, możliwe nurkowanie nocne.
Niedziela – po śniadaniu i naładowaniu butli wyjazd na kolejne nurkowania. Po nurkowaniach powrót do domów. Opcjonalnie obiad (30zł)

Dojazd:
Trasą na Suwałki, przez Łomżę, Grajewo, Augustów. Mieszkamy w Domu Gościnnym - Mierkinie 7.

Zakwaterowanie:
Dom gościnny państwa Marcinkiewiczów oferuje pokoje 2/3/4 osobowe, pełne wyżywienie, bezpłatne WiFi. W ofercie domu:
• łódka, kajak, rower
• przejażdżka bryczką, saniami w zimie
• nauka jazdy w siodle
• sauna – do uzgodnienia w zależności od ilości osób.

Cena obejmuje:
Dwa noclegi z wyżywieniem. Większość pokoi nie ma swoich łazienek. W domku są trzy wspólne łazienki, dwie na parterze i jedna na piętrze. Dostępne są też pokoje z łazienką - 2,3 osobowe - dopłata rzędu 30zł od osoby.
Opiekę instruktorów nurkowania

Cena nie obejmuje:
Kosztów dojazdów
Kosztów ładowania butli (orientacyjnie ok. 50zł za cały wyjazd - butle ładujemy w Błaskowiźnie, w Banana Divers)
Wypożyczenia sprzętu nurkowego (nie dotyczy kursantów).