KIEDY: 4-7.08.2017
GDZIE: Kopalnia Kobanya - Budapeszt - Węgry
CENA: 1179zł


Wracamy do Kobanyi w nadchodzące wakacje. Kobanya - zalana kopalnia w centrum Budapesztu to kolejna z perełek nurkowej Europy i kolejne miejsce na liście obowiązkowych punktów nurkowych do zaliczenia w życiu. Znajdziemy ją w budapesztańskiej dzielnicy niecałe osiem kilometrów od centrum miasta. W tym miejscu, w XVIII wieku wydobywano wapień wykorzystywany przy budowie wspaniałej budapesztańskiej architektury. Później podziemia wykorzystywał browar. O skali tego miejsca mogą mówić jego korytarze, którymi poruszały się niegdyś ciężarówki transportujące piwo.
Korytarze kopalni to wiele kilometrów suchych korytarzy - też wartych obejrzenia i cztery obszary zalane - oferujące pięć miejsc rozpoczęcia nurkowań dostępnych dla nurków o różnym poziomie wyszkolenia. Jest to kolejne po estońskim Rummu magiczne miejsce, które odwiedzimy w ramach przygody "urban diving" - czyli nurkowania w budynkach. Jest to niesamowite połączenie nurkowej turystyki z adrenaliną eksploracji opuszczonych budynków.

Kobanya

Nurkowania odbywają się w zalanych korytarzach i olbrzymich komorach, jedna z bardzo charakterystycznych dla tego miejsca tras prowadzi dwustumetrowym tunelem łączącym wejście do wody z ogromną klatką schodową. Pod wodą zobaczymy sporo pozostałości z czasów eksploatacji: wyciągarki, urządzenia wydobywcze, narzędzia górnicze. Stała temperatura powietrza wynosi osiem stopni, woda z kolei ma zwykle około trzynastu stopni i charakteryzuje się bardzo dobrą przejrzystością, nawet do trzydziestu metrów.
Po nurkowaniach z pewnością warto będzie poświęcić chwilę na eksplorację suchej części Kobanyi i na wieczorne zwiedzanie Budapesztu. Przy okazji nie zaszkodzi skosztować węgierskiej zupy Holaszlo, albo doskonałego paprykowego gulaszu, popitego dobrym węgierskim winem. Zapraszam na marcową wyprawę do Budapesztu.

Wymagania odnośnie uprawnień i sprzętu:
- specjalizacja Nitroks (wszystkie nurkowania robimy na nitroksie 32)
- minimum AOWD i rekreacyjna konfiguracja (ograniczenie do jednego obszaru nurkowego)
- minimum AOWD i techniczna konfiguracja (dwa niezależne źródła oddechu) by mieć dostęp do większości miejsc.
- uprawnienia Overhead (wreck/cave) i techniczna konfiguracja by mieć dostęp do wszystkich miejsc nurkowych
Potrzebujesz sprzęt dostosowany do tego typu nurkowań? Odezwij się, wypożyczymy i przygotujemy sprzęt dla Ciebie.
Plan wyprawy:
czwartek – odbiór sprzętu do godziny 18:00,
piątek – przejazd do Budapesztu (mamy miejsca w samochodzie) - orientacyjny koszt przejazdu w obie strony - 220zł/osoba
sobota - po śniadaniu przejazd do podziemi, wjazd wgłąb kopalni Kobanya i dwa nurkowania, po nurkowaniach opcjonalnie zwiedzanie suchych korytarzy lub powrót do hotelu, zmiana odzieży, obiad na mieście i zwiedzanie starego miasta.
niedziela – śniadanie, spakowanie, wymeldowanie z hotelu i przejazd do kopalni - po dwóch nurkowaniach (wczesnym popołudniem) powrót do Polski.

Kobanya Hotel

Zakwaterowanie:
Nocujemy w hotelu Chesscom, niedaleko starej kopalni. Do dyspozycji mamy pokoje dwuosobowe, w cenie noclegu mamy wliczone śniadanie.

Cena obejmuje:
Dwa noclegi
Dwa śniadania
Wejścia na teren kopalni i 4 nurkowania (także ładowanie butli nitroksem) z przewodnikiem.
Ładowanie nitroksem 32% butli zabieranych na wyjazd Opiekę instruktora nurkowania

Cena nie obejmuje:
Kosztów dojazdów
Kosztów obiadów
Wypożyczenia sprzętu nurkowego

Dojazd: Z Warszawy kierujemy się na Katowice, potem kierujemy się na czeską granicę jadąc autostradą A1. Po czeskiej stronie (pamiętaj o zakupie winiety czeskiej 10dniowej - koszt na chwilę obecną 67zł za auto osobowe), jedziemy na Ołomuniec, a potem na Brno. Przy Brnie zmieniamy drogę na E65 prowadzącą na Słowację, do Bratysławy (pamiętaj o winiecie - słowacka winieta na 10 dni kosztuje 60,50zł), za Bratysławą wjeżdżamy na teren Węgier (autostrada płatna - winieta na ten odcinek to koszt rzędu 70zł). Jedziemy autostradą aż do Budapesztu, kierujemy się na hotel Chesscom (1191 Budapeszt, Bartók Béla utca 5).