Tajlandia - Similiany + Phuket

KIEDY: 31.03 -11.04.2016
GDZIE: Phuket, Similany - Tajlandia
CENA: 8990 zł nurek, 7500zł nienurek


Zapraszamy na Phuket, nazywany w niektórych źródłach "Perłą południa", jest to największa wyspa w Tajlandii (48 km długości z północy na południe i 21 kilometrów ze wschodu na zachód). Wyspa jest bardzo różnorodna, są na niej: piaszczyste plaże (ponad 20), wapienne klify, zalesione dżunglą wzgórza, lasy namorzynowe, małe i duże ujścia rzek, wodospady, laguny i tropikalną roślinność, spokojne miasteczka i tętniące nocnym życiem wielkie ośrodki turystyczne.
Phuket leży na Morzu Andamańskim, otoczony przez piękne wysepki i oszałamiające urwiska wapiennego klifu Zatoki Phang Nga. Dodając do tego przyjaznych ludzi, różnorodną kuchnię, tropikalny klimat, wysoki standard obsługi, jest to idealny cel wakacyjnej podróży, która na długi czas pozostanie w Waszej pamięci.
Poza posterunkiem strażników parku narodowego cały rejon Similanów jest niezamieszkały. Wyspy - jest ich dziewięć - porośnięte są gęstą dżunglą i wraz z przepięknymi plażami i turkusową wodą tworzą idylliczne widoki. Wyraźnie jednak widać zróżnicowanie w krajobrazie po wschodniej i zachodniej stronie wysp. Od wschodu wybrzeże chronione jest przed monsunami i to właśnie tutaj znajdują się piaszczyste plaże i urokliwe zatoczki. Zachodnia strona archipelagu wystawiona poza sezonem na działanie silnych wiatrów, to przede wszystkim wyrastające bezpośrednio z wody potężne bloki granitowe. Pod wodą panuje podobne zróżnicowanie. Wschodnia strona to łagodnie opadające ściany rafy, porośnięte bujnymi koralami. Od zachodu natomiast krajobraz jest bardzo surowy, granitowe bloki skalne tworzą skomplikowany podwodny labirynt, stromo opadający do głębokości ponad 40 m. Ponadto można się tu spodziewać silnych prądów działających we wszystkich kierunkach.
Richelieu Rock
Kilka godzin rejsu od Similanów znajduje się kolejne w Tajlandii miejsce, które upodobały sobie rekiny wielorybie (ang. Whale Shark). Niestety, wizyta tutaj uzależniona jest od warunków pogodowych i czasami zdarza się, że ten punkt programu nie może być realizowany. Jeżeli aura dopisze, będziemy mieli okazję odwiedzić jedno z ciekawszych miejsc do nurkowania na Morzu Andamańskim. Oprócz częstych spotkań z rekinami wielorybimi, Richelieu Rock ma do zaoferowania jeszcze dużo więcej. Jako, że jest to jedyna rafa w okolicy, przypływają tutaj liczne drapieżniki. Jest tu tak dużo morskich gatunków, że nie sposób ich policzyć, często okolicę patrolują rekiny rafowe i ogromne barakudy.
Koh Bon
Wapienna, bezludna, nieco mroczna w klimacie wyspa Koh Bon jest jednym z najlepszych miejsc w Tajlandii na spotkanie dużych, często ponad pięciometrowej rozpiętości mant, zwłaszcza w okresie od początku marca do maja. Takiej widoczności często nie spotyka się nigdzie indziej w całej Tajlandii. Na południowej ścianie wyspy znajduje się zatoka z charakterystycznym „oknem” – otworem przez który widać morze na przestrzał przez wyspę. Tuż nad, lub pod linią wody, w zależności od poziomu przypływu jest jeszcze jeden tunel przez wyspę. Fale z północnej strony wtłaczają doń wodę, które jeśli są dostatecznie duże tworząc spektakularne widowisko milionów bąbelków powietrza wtłaczanych na głębokość wielu metrów pod wodę. Spienione fontanny piany zgodne z rytmem fal dają wspaniałe tło do fotografii. Nurkuje się zwykle na południowej ścianie rafy, która opada do głębokości ponad 40 m. W często tu występujących prądach można spotkać rekiny białopłetwe (ang. Whitetip Shark), a w płytszych partiach prawie zawsze mątwy (ang. Cuttlefish). Inną atrakcją Koh Bon są rekiny lamparcie śpiące u podnóża krawędzi lub częściej na samotnej podwodnej skale kilkaset metrów dalej na zachód. Ta góra zwana Koh Bon Pinnacle ma szczyt 18 m pod wodą wyrastając z piaszczystego dna położonego poniżej 40m.
Koh Tachai
Wokół wyspy rozpościera się przepiękna rafa, łagodnie opadająca do głębokości 30 m. W zależności od miejsca, które zostanie wybrane do nurkowania trafimy na bujne ogrody koralowe ciągnące się płasko na głębokości ok. 20m, lub skupiska wyrastających z piaszczystego dna bloków skalnych. Wszędzie jednak towarzyszyć nam będzie bardzo bogate życie na rafie, a przy odrobinie szczęścia spotkamy mieszkające tutaj napoleony. Jest tutaj duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy manty, rekiny lamparcie a nawet wielorybie. O ile spotkamy silny prąd można tu obserwować niezwykłe akrobacje polujących ławic tuńczyków i ostroboków.
Fantasea Reef
Położona na zachodnim wybrzeżu wyspy numer 8 rafa rywalizuje z Elephant Head o miano najpiękniejszej na Similanach. Jest to bardzo duża formacja skalna, tak, że często planuje się tutaj dwa zanurzenia. Można tu zawsze liczyć na spotkania z kolorowymi mieszkańcami raf: papugoryby (ang. Parrotfish), chetoniki (ang. Masked Butterflyfish) ławice małych rogatnic (ang. Blue Triggerfish), ustniczki cesarskie (ang. Emperor Angelfish). Kakofonia barw i kształtów.
Elephant Head
Głowa Słonia to najsłynniejsze miejsce na Similanach. Duża formacja skalna położona jest tuż obok wyspy numer 8. Podwodny krajobraz uformowany przez ogromne blok granitowe jest fascynujący. Pojedyncze głazy lub ich grupy tworzą niezwykłe przesmyki, tunele, łuki i jaskinie. Nurkowania tutaj odbywają się zwykle wczesnym rankiem i wtedy mamy największe szanse na spotkanie z często tu przypływającymi rekinami rafowymi. Czasami w silnych wirujących prądach nad głowami nurków polują tuńczykowate, a na dnie spotykamy zabawne skorupiaki długonogi mantis shrimp , mureny, żabnice frog fish, ghost pipe fish, węgorzyki reebon eel, płaszczki i gobie. East of Eden
Typowa rafa dla wschodniej strony Similanów. Opada ona do głębokości ok. 30 , tworząc przepiękny ogród koralowy. Gdzieniegdzie wyrastają duże bloki skalne sięgające 10 pod powierzchnią wody, wokół których koncentruje się najwięcej życia. Ze względu na różnorodność podwodnej fauny miejsce to jest nazywane przez wielu nurkujących "akwarium". Często można tutaj spotkać również żółwie.

Tajlandia
Cena dla osoby nienurkującej: 7500 zł

- bilety lotnicze na trasie Warszawa - Phuket i z powrotem - transfery do i z lotniska
- zakwaterowanie w hotelu Orchidacea Resort przy Kata Beach. Pokoje dwuosobowe w standardzie Delux (duży balkon, widok na morze), śniadania w cenie. W pobliżu piękna plaża, bary i restauracje, hotel położony w odległości 5 minutowego spaceru do centrum Kata.
- 5 dniowy pakiet lądowy;

Skała Jamesa Bonda; przepiękna, krajobrazowa wycieczka do zatoki Phang-Nga, na kajaki na James Bond Island, gdzie zobaczycie fantastyczne, wapienne formacje skalne - strzeliste wieże wystające z lazurowej wody. Ten typ krajobrazu nazywa się krasem wieżowym i jest tylko kilka miejsc na świecie, gdzie można go podziwiać.

007

W trakcie wycieczki będziemy pływać drewnianą, tradycyjną łodzią oraz wygodnym, szerokim kajakiem, przez pieczary i wpół zalane jaskinie, podziwiać laguny i mieszkające w nich małpy oraz dziką przyrodę. Jednym z etapów wycieczki jest zwiedzanie wyspy sąsiadującej ze słynną skałą "James Bond", będącą elementem scenografii do filmu "Człowiek ze złotym pistoletem". W cenie wycieczki napoje oraz kolacja.

Tajlandia kultura i obyczaje, wycieczka objazdowa, w cenie kolacja, rum, masaż tajski

W programie między innymi: - Doświadczymy dobrodziejstw masażu;
- Dowiemy się ciekawej historii o górnikach na Phuket oglądając zabytkowe kamienice;
- Przepowiemy przyszłość za pomocą chińskich wróżb;
- Nauczymy się, która pozycja Buddy i który kolor jest przypisany do poszczególnych dni tygodnia i co się z tym wiąże
- Usłyszymy o obyczajach związanych z urodzinami i umieraniem - zobaczymy przepiękne miejsce, gdzie zrzuca się prochy zmarłych do morza i dowiemy się jak wiara w reinkarnację wpływa na mentalność;
- Sprawdzimy, czym rożni się świątynia buddyjska od chińskiej
- Zobaczymy rytuał składania darów dla duchów mieszkających w tajskich domach;
- Zjemy bardzo egzotyczną i bardzo smaczną kolację w sercu tajskiego miasta gdzie rzadko widać "białe twarze" czyli "farangów";
Dżungla:
wycieczka do dżungli Khao Sok, trekking przez dżunglę, spływ kajakiem, trekking na słoniach. Bliskie spotkanie z przyrodą; najstarsza dżungla świata, ekosystem, którego historia rozpoczęła się 180 mln lat temu, jeszcze przed epoką dinozaurów.
- Przejdziemy pieszo przez odcinek dżungli do wysokiego wodospadu, gdzie chętni wezmą orzeźwiającą kąpiel.
- Spłyniemy tropikalną rzeką Sok w ciszy, na kajaku przez dolinę otuloną z obu stron dżunglą i strzelistymi, wapiennymi skałami, wysokimi na kilkaset metrów.
- Zjemy lunch w restauracji z pięknym widokiem na rzekę Sok. Pokonamy spory odcinek lasu tropikalnego na grzbiecie słonia.
Niebiańska Plaża i jeden z najpiękniejszych klifów świata czyli wyspy Pi Pi mają wszystko to, co odpowiada wyobrażeniom o rajskiej wyspie: piaszczyste plaże, lazurowe, ciepłe morze, bujną przyroda i zapierające dech w piersiach wapienne skały, wyrastające z wody.
Phi Phi składa się z kilku wysp, odwiedzimy 2 z nich:
Phi Phi Don, największa z wysp posiada przepiękne zatoki z plażami, hotele - głównie jako bungalowy usytuowane tuż przy plaży, restauracje ze świeżymi i smacznymi owocami morza, sklepiki z pamiątkami. Na wyspie nie ma ruchu motorowego: wszyscy poruszają się piechotą lub rowerem.
Phi Phi Lay - wyspa, na której kręcono część scen do filmu "Niebiańska plaża" z Leonardo di Caprio w roli głównej. Przepiękna zatoka Maya Bay, która jest tak schowana między skałami, tak że nie widać jej, gdy się podpływa do wyspy. Trzeba ją koniecznie obejrzeć, podobnie jak dwie ciekawe jaskinie w załomach skalnych tej malowniczej wyspy.
W programie:
- Pobyt na Niebiańskiej Plaży w zatoce Maya Bay
- Snorkelling z maską i rurką na rafie wokół skał otulających niebiańską plażę;
- Plaża Małp, Jaskinia Vikingów;
- Lunch;
- Plażowanie na jednej z rajskich wysp w pobliżu - Bamboo Island.

Jaskinie Phang Nga; odkrywanie piękna jaskiń zatoki Phang Nga, należącej do najstarszego ekosystemu na Ziemi. Zatoka Phang Nga to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie i jeden z cudów natury Azji. Jest kwintesencją azjatyckiego krajobrazu. Tak niezwykłe formy skalne można jeszcze spotkać w Zatoce Halong w Wietnamie i w południowych Chinach w okolicy miasta Guilin.
Podczas tej wycieczki obejrzymy jaskinie „od wnętrza”, przejdziemy przez „kamienną dżunglę” stalaktytów i stalagmitów, zajrzymy do większych i mniejszych komór, a także:
- Wycieczka po jaskini, w której znajduje się świątynia buddyjska;
- Spotkanie z setkami nietoperzy;
Wejście w labirynt kamiennych kolumn, których ilość i piękno zapiera dech; Przejście przez jaskinię, w której buddyjski mnich ma swoją pustelnię fantastyczne jedzenie, tym razem w malowniczej restauracji nad brzegiem rzeki.
Wycieczka lekko ekstremalna, wymaga 5 godzinnego marszu, a więc dobrej kondycji :)

Plan wyprawy:

31.03; zbiórka na lotnisku i wylot na Phuket
01.04; ranny przylot na wyspę, odpoczynek w hotelu i plażowanie
02.04; czas wolny, po południu grupa nurkująca wyrusza na łódź
03-06.04; rejs Similany - grupa nurkująca, grupa nienurkująca w tym czasie odbywa dwie wycieczki: Dżungla oraz Jaskinie Phang Nga
07.04; wycieczka
08.04; wycieczka
09.04; wycieczka
10.04; odpoczynek i plażowanie
11.04; wylot do Polski

Oferta dla osób nurkujących: cena 8 990 zł

- bilety lotnicze na trasie Warszawa- Phuket i z powrotem transfery między lotniskiem a hotelem
- 4 dniowy rejs nurkowy na Similanach, które są bez wątpienia najbardziej zróżnicowanym rejonem nurkowym Tajlandii i jednym z bardziej zróżnicowanych rejonów nurkowych świata. Cztery nurkowania dziennie w 1, 2 i 3 dniu nurkowym,4 dnia 2 nurkowania, w tym jeden dzień nurkowy na Richelieu Rock.
- Zakwaterowanie na kameralnej łodzi Piotruś Pan w klimatyzowanych, dwuosobowych kajutach, 5 posiłków dziennie.
- Opłata wstępu do Parku Narodowego Similany w wysokości 1800 THB 3 dniowy pakiet lądowy; Skała James Bond, Tajlandia-kultura i obyczaje oraz Niebiańska Pi Pi.
- Wycieczki są całodziennie.
- Opieka polskiego przewodnika,
- Obiadokolacja i napoje w cenie (opis w części dla nie nurkujących) - Zakwaterowanie w hotelu Orchidacea Resort przy Kata Beach. Pokoje dwuosobowe w standardzie Delux (duży balkon, widok na morze), śniadania w cenie. W pobliżu piękna plaża, bary i restauracje. Hotel położony jest w odległości 5 minutowego spaceru do centrum Kata).


Organizatorem wycieczki jest BP Viktoria Travel. Treści zawarte na tej stronie mają charakter informacyjny, umieszczone są bezpłatnie przez współpracowników CN 4divers.pl i nie stanowią oferty handlowej.