KIEDY: 19 - 23.06.2019
CENA: 1450zł osoba nurkująca, 1100zł osoba nienurkującaWracamy do tajemniczej Estonii, do Zalanego Gułagu Rummu. To już nasza piąta wyprawa w to miejsce i niech to będzie najlepsza rekomendacja miejsca. Wspaniała miejscówka dla nurków i bardzo ciekawa wyprawa turystyczna. Byłe sowieckie więzienie zlokalizowane przy kamieniołomie Rummu Karjäär - teraz spora część kompleksu znajduje się pod wodą, odkąd więzienie zamknięto, wyrobisko porzucono i wyłączono pompy odprowadzające wody gruntowe. Jedno z najciekawszych nurkowisk w Europie - tajemnicze, robiące niesamowite wrażenie, a jednak dostępne nawet dla niedoświadczonego nurka. Jedziemy tam kolejny raz, wiemy, że warto! Tych nurkowań nigdy nie zapomnisz. Większość nurkowań wykonasz do około dziesięciu metrów głębokości, ale mnogość atrakcji zaspokoi wszystkie gusta. Niesamowite budynki, mroczne mury i strażnice, mroczny las, miejsca wydobycia wapienia - wszystko przykryte lazurową wodą o nigdy nie słabnącej widoczności około dziesięciu metrów, w maju woda powinna mieć już około ośmiu - dziesięciu stopni, zatem suchy skafander nie jest obowiązkowy, choć zdecydowanie poprawi komfort nurkowań.
Dlaczego warto dołączyć do tego wyjazdu?
- nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie w bardzo komfortowych warunkach możesz zanurkować w zalanym kamieniołomie, w którym pod wodą znajdują się budynki. Budynki, do których można wpływać!
- miejsce jest magiczne, a wciąż praktycznie nieodkryte przez turystów ze środkowej Europy. Jedynie spotykamy tutaj gości ze Skandynawii.
- Okolica zbiornika Rummu to kawał malowniczej krainy, a my mieszkamy nad samym zbiornikiem w prześlicznych drewnianych chatach inspirowanych fińską architekturą. W domkach mamy fińską saunę!
- Estonia to taka mała Skandynawia. Bliżej Estończykom do Skandynawów niż do sąsiadów lądowych. Kraj jest uroczy, a temperatury takie jak u nas, woda równie ciepła jak u nas.
- Tallin warto odwiedzić, raz, że pięknie położona na wzgórzu starówka, dwa że jest tu genialne muzeum morskie. Nowoczesne, spektakularnie urządzone w hangarach lotniczych i perełkami wystawy są dwa okręty: podwodny z okresu II Wojny Światowej - do zwiedzenia z każdej strony, bo stoi w głównej sali muzeum i największy rosyjski lodołamacz parowy z początku dwudziestego wieku. Perełka morskiej inżynierii i prawdziwe dzieło sztuki, do zwiedzenia wszystkie zakamarki łącznie z imponującą maszynownią.
O naszej pierwszej wyprawie możesz przeczytać TUTAJ.
O naszej drugiej wyprawie możesz przeczytać TUTAJ.

Obejrzyj filmiki z Rummu:Plan wyprawy:
Sprzęt na wyjazd wydajemy na dwa dni przed wyjazdem.
Możliwy jest transport w naszym pojeździe, dzielimy się kosztem paliwa.

- dzień 1 - Transport do Estonii nad jezioro Rummu. Zakwaterowanie w myśliwskich domkach. Integracja.
- dzień 2-3 - śniadanie, nurkowania, o 18:00 obiadokolacja, integracja, ewentualne nurkowanie nocne
- dzień 4 - do wyboru: nurkowania w Rummu, wycieczki po okolicy i do Tallina (warto: gorąco polecamy wycieczkę do tallińskiego muzeum morskiego!)
- dzień 5 - powrót do domów
Opcjonalny wariant 5 noclegów - 1950zł z dodatkowym dniem nurkowania na miejscu!
Zakwaterowanie:
Nocujemy w domkach myśliwskich niedaleko miejsca nurkowego. Domki są bardzo klimatyczne i urządzone ze smakiem w prostym skandynawskim stylu. Kuchnie są dobrze wyposażone, do tego łazienka, toaleta, sauna fińska, antresola z miejscami do spania. Wieczorami jak jest piękna pogoda, rozpalamy ognisko, albo przy gorszej aurze siadamy przy kominku i sączymy rozgrzewające napoje.
domek
Cena obejmuje:
- 4 noclegi
- Pływającą platformę nurkową komfortowo mieszczącą do 20 nurków
- Opiekę naszego instruktora.

Cena nie obejmuje:
- posiłków - przyrządzamy sobie na miejscu w domkach - pełne wyposażenie, dodatkowo porządne duże grille i miejsce na ognisko.
- transportu (możliwy jest transport w naszym pojeździe, dzielimy się kosztem paliwa, ewentualnie dobieramy się w auta z pozostałymi uczestnikami).
Tallińskie Muzeum Morskie
Muzeum w Tallinie

"Suur Toll" parowy lodołamacz z początków XX wieku
Suur Toll