KIEDY: 27.09-1.10.2017
CENA:1500zł - nurek, 1300zł - nienurekWracamy do tajemniczej Estonii, do Zalanego Gułagu Rummu. Byłe sowieckie więzienie zlokalizowane przy kamieniołomie Rummu Karjäär - teraz spora część kompleksu znajduje się pod wodą, odkąd więzienie zamknięto, wyrobisko porzucono i wyłączono pompy odprowadzające wody gruntowe. Jedno z najciekawszych nurkowisk w Europie - tajemnicze, robiące niesamowite wrażenie, a jednak dostępne nawet dla niedoświadczonego nurka. Jedziemy tam drugi raz, wiemy, że warto! Tych nurkowań nigdy nie zapomnisz. Większość nurkowań wykonasz do około dziesięciu metrów głębokości, ale mnogość atrakcji zaspokoi wszystkie gusta. Niesamowite budynki, mroczne mury i strażnice, mroczny las, miejsca wydobycia wapienia - wszystko przykryte lazurową wodą o nigdy nie słabnącej widoczności około dziesięciu metrów, w październiku woda powinna być wciąż ciepła, zatem suchy skafander nie jest obowiązkowy. Jedziemy także nienurkowo - jesteśmy niedaleko Tallina, więc warto się tam wybrać i obejrzeć ogromną i pięknie położoną na wzgórzu starówkę. Z Tallinem związana jest historia naszego, jakże ostatnio popularnego, podwodnego okrętu ORP Orzeł.
O naszej pierwszej wyprawie możesz przeczytać TUTAJ.
Obejrzyj film z naszej ostatniej wizyty w Rummu:

W trakcie wyjazdu możesz zacząć lub skończyć następujące kursy:
- AOWD
- specjalizacja Suchy Skafander,
- specjalizacja Nurkowanie ze skuterem,


Plan wyprawy:
Sprzęt na wyjazd wydajemy na dwa dni przed wyjazdem.
Możliwy jest transport w naszym pojeździe, dzielimy się kosztem paliwa.

- dzień 1 - Transport do Estonii nad jezioro Rummu. Zakwaterowanie.
- dzień 2-3 - śniadanie, nurkowania, o 18:00 obiadokolacja, integracja, ewentualne nurkowanie nocne
- dzień 4 - dzień elastyczny, dla chętnych dodatkowe nurkowania, zwiedzanie Tallina, wycieczki regionalne
- dzień 5 - powrót do domów

Zakwaterowanie:
Nocujemy w domkach myśliwskich niedaleko miejsca nurkowego.
domek
Cena obejmuje:
- 4 noclegi
- 4 butle nurkowe na miejscu (zabieramy także butle z Polski) - daje nam to powietrza na przynajmniej 5 nurkowań, ale niewykluczone, że uda się nam zrobić i 6 zanurzeń. Ewentualna dodatkowa butla - 10 euro (w okolicy nie ma stacji ładowania butli, butle są dostarczane z tallińskiego centrum nurkowego).
- Pływającą platformę nurkową komfortowo mieszczącą do 20 nurków, przewodnika nurkowego na pierwszy dzień.
- Opiekę naszego instruktora lub Divemastera
- 2 obiadokolacje

Cena nie obejmuje:
- śniadań - przyrządzamy sobie na miejscu
- transportu (możliwy jest transport w naszym pojeździe, dzielimy się kosztem paliwa, ewentualnie dobieramy się w auta z pozostałymi uczestnikami).